Logotype for print

Utskott för sjö– och annan transportförsäkrings tekniska kommitteér


Svensk Försäkrings utskott
för sjö– och annan transportförsäkrings tekniska kommittéer 2017/2018

Ansvarskommittén

Samuel Pihl
AIG Europe S.A. Filial i Sverige
Tomas Nilsson
AXA XL
Ritva Nuutinen
Folksam gruppen
Ulf Kinell
Försäkringsaktiebolaget Alandia
Tobias Sigurdsson
HDI Global Specialty
Roger Strandberg
If Skadeförsäkring AB (publ)
Anneli Dahlgren
Länsförsäkringar AB
Erik Ryrberg
Trygg-Hansa Försäkring filial
Peter Hallin
Zurich Insurance
Namn Koncern E-post Telefon
Samuel Pihl AIG Europe S.A. Filial i Sverige samuel.pihl@aig.com
Tomas Nilsson AXA XL tomas.nilsson@axaxl.com
Ritva Nuutinen Folksam gruppen ritva.nuutinen@folksam.se
Ulf Kinell Försäkringsaktiebolaget Alandia ulf.kinell@alandia.com +46 (70) 6 52 32 14
Tobias Sigurdsson HDI Global Specialty tobias.sigurdsson@inter-hannover.com +46 73 460 25 66
Roger Strandberg If Skadeförsäkring AB (publ) roger.strandberg@if.se 0706-316007
Anneli Dahlgren Länsförsäkringar AB anneli.dahlgren@lansforsakringar.se
Erik Ryrberg Trygg-Hansa Försäkring filial erik.ryrberg@trygghansa.se
Peter Hallin Zurich Insurance peter.hallin@zurich.com 0727-223286

Varukommittén 

Amir Tahami
ACE European Group UK Limited filial Sverige
Daniel Bylock
AIG Europe S.A. Filial i Sverige
Petronella Borggren
AXA XL
Mikael Mogerud
Försäkringsaktiebolaget Alandia
AnnaLena Eriksson
HDI Global Specialty
Charlotta Franzén
If Skadeförsäkring AB (publ)
Annette Persborn
Länsförsäkringar AB
Lennart Friede
Moderna Försäkringar, filial till Tryg Forsikring A/S DK
Marika Svalskulla
Sirius International Försäkrings AB
Helen Frömyhr
Trygg-Hansa Försäkring filial
Mikael Lindquist
Zurich Insurance
Namn Koncern E-post Telefon
Amir Tahami ACE European Group UK Limited filial Sverige amir.tahami@chubb.com
Daniel Bylock AIG Europe S.A. Filial i Sverige daniel.bylock@aig.com
Petronella Borggren AXA XL petronella.borggren@axaxl.com +46 768 79 88 42
Mikael Mogerud Försäkringsaktiebolaget Alandia mikael.mogerud@alandia.com 0735-026263
AnnaLena Eriksson HDI Global Specialty annalena.eriksson@inter-hannover.com 0706-884759
Charlotta Franzén If Skadeförsäkring AB (publ) charlotta.franzen@if.se 0709-798649
Annette Persborn Länsförsäkringar AB annette.persborn@lansforsakringar.se
Lennart Friede Moderna Försäkringar, filial till Tryg Forsikring A/S DK lennart.friede@modernaforsakringar.se 0737-073022
Marika Svalskulla Sirius International Försäkrings AB marika.svalskulla@siriusgroup.com +46 70 875 5422
Helen Frömyhr Trygg-Hansa Försäkring filial helen.fromyhr@trygghansa.se
Mikael Lindquist Zurich Insurance mikael.lindquist@zurich.com 0733-573139

Rederiförsäkringsforum

Niklas Wijk
Försäkringsaktiebolaget Alandia
Tony Schröder
If Marin Industri
Caroline Stenman Dencker
If Marin Industri
Namn Koncern E-post Telefon
Niklas Wijk Försäkringsaktiebolaget Alandia niklas.wijk@alandia.com
Tony Schröder If Marin Industri tony.schroder@if.se +46 721 57 24 96
Caroline Stenman Dencker If Marin Industri caroline.stenman.dencker@if.se